یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی که در سال‌های اخیر مورد استقبال قرار گرفته؛ تزریق بوتاکس است. بوتاکس در واقع نوعی از بوتولونیوم توکسین (Botulinum toxin) است که بر پایه سه هدف اصلی کنترل اسپاسم و گرفتگی عضلانی،کنترل تعریق شدید (زیربغل، کف دست،کف پا و…) و زیباسازی تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس یکی از روش‌های کم‌تهاجمی و بی‌خطر برای روش جوانسازی پوست شناخته می‌شود که بصورت عملی غیرجراحی می‌باشد. این ماده با جلوگیری از آزاد شدن پیک عصبی استیل‌کولین موجب ضعیف شدن یا فلج موقت عضله‌های ایجادکننده چین و چروک صورت، پیشانی، دور چشم، خط اخم و خط خنده رمی‌شود. در نتیجه انقباض ماهیچه کمتر شده یا متوقف می‌شود و باعث از بین رفتن خطوط ریز و سطحی روی پوست می‌شود. چنانچه به دنبال درمان زیبایی و جوانسازی سریع برای رفع چین و چروک‌های صورت خود هستید، کلینیک زیبایی اورنتا، یک مجموعه تخصصی پزشکی مجهز به بروزترین تجهیزات خدمات زیر را به شما ارائه می‌دهد.

 • رفع چین و چروک‌های صورت
 • رفع چین و چروک‌های دور چشم و پنجه کلاغی
 • رفع چین و چروک‌های پیشانی و خط اخم
 • رفع چین و چروک‌های بین ابرو و خطوط بانی
 • رفع چین و چروک‌های خط خنده و خطوط ماریونت
 • رفع چین و چروک‌های گردن و چانه

کاربردهای بوتاکس

کاربردهای زیبایی

این فرآورده در رفع چین و چروک‌های اطراف چشم، پیشانی، گردن، اطراف لب، خط اخم بین دو ابرو و خط خنده کاربرد دارد. در واقع این ماده در رفع خطوطی که در اثر فعالیت ماهیچه‌ها ایجاد شده‌اند به کار می‌رود. بالا بردن گوشه لب، نوک بینی و ابرو و کاهش دیده شدن لثه هنگام خنده از دیگر موارد استفاده این ترکیب است. این ترکیب با همراهی فیلر و چربی، خطوط چانه و افتادگی پایین صورت را کاهش می‌دهد.

کاربردهای درمانی

این ترکیب در درمان تعریق شدید، میگرن، لوچی چشم، اسپاسم عضلات، مثانه بیش فعال، بزرگی پروستات، دیستونی، زخم‌های برجسته و گوشت اضافه استفاده می‌شود.

 • بالا بردن ابروها با بوتاکس: برای بالا رفتن ابروها کافی است ماهیچه‌هایی که با انقباض خود ابروها را پایین می‌آورند ضعیف یا غیر فعال شوند. با تزریق بوتاکس به ماهیچه‌های اطراف چشم، ماهیچه‌های پیشانی که عامل بالا رفتن ابروها هستند، این هدف را محقق می‌کنند. تزریق این ماده به عضلات پایین ‌آورنده بین دو ابرو سبب کاهش یا محو خط اخم نیز می‌شود. محل دیگر تزریق، انتهای ابرو است که باعث بالا رفتن 1 تا 2 میلی‌متری آن می‌شود ولی ضعف عضلانی ماهیچه‌های بین ابروها بیشترین تاثیر را دارد.
 • تزریق بوتاکس اطراف چشم: استفاده از این ماده در اطراف چشم با هدف رفع چین و چروک‌های پوستی این ناحیه انجام می‌شود. این خطوط باید در اثر فعالیت ماهیچه بوجود آمده باشند؛ مثل خطوط پنجه کلاغی. تاثیر این ماده در بهبود سیاهی و گودی چشم تایید نشده است.
 • تزریق بوتاکس در پیشانی: بعضی از خطوط پیشانی در اثر انقباض ماهیچه برای بالا نگه داشتن ابروها ایجاد می‌شوند که با افزایش سن بیشتر هم می‌شود. خطوط افقی پیشانی نیز به دلیل بالا بردن مکرر ابرو ظاهر می‌شود. بوتاکس پیشانی با جلوگیری از این انقباضات، این خطوط را رفع کرده و باعث جوان سازی پوست می‌شود.
 • تزریق بوتاکس زیر بغل: این محصول به عنوان داروی تزریقی برای تعریق بیش از حد به زیر بغل تزریق می‌شود. با نرسیدن پیک عصبی به غدد عرق و کاهش فعالیت آن‌ها، تعریق تا 80 درصد کاهش می‌یابد. همانند دیگر موارد استفاده، حتمی به وسیله پزشک انجام شود.
 • درمان عرق دست با بوتاکس: اولین اقدام برای کاهش تعریق کف دست استفاده از داروهای موضعی است. در صورت نبود نتیجه، شوک الکتریکی کف دست و در مرحله بعد بوتاکس توصیه می‌شود. همانند موارد دیگر مکانیزم یکسان است؛ همان غیرفعال کردن عامل مشکل. البته اثر بخشی این ماده در درمان تعریق کف دست و پا کمتر از زیر بغل است. برای کاهش درد تزریق در این نواحی از بی‌حسی استفاده می‌کنند.
 • بوتاکس صورت برای رفع چین و چروک: تاثیر این ترکیب در از بین بردن چین و چروک‌هایی که در اثر فعالیت ماهیچه‌ها بوجود آمده باشند تایید شده است؛ مانند خط لبخند و اخم. اما پزشکان درباره چروکی که در اثر عواملی مثل نور خورشید یا کاهش کشسانی پوست ایجاد شده‌ باشند، اتفاق نظر ندارند. برخی فیلرها را موثرتر می‌دانند و برخی استفاده ترکیبی از فیلر و بوتاکس را توصیه می‌کنند.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

 • تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، از انجام ورزش‌های سنگین و هوازی یا هر فعالیتی که باعث تعریق می‌شود دوری کنید. زیرا باعث کبودی محل تزریق می‌شود و همچنین بوتاکس تزریق شده به نواحی دیگر صورت منتقل شود و برای چند روز آن­ها را از کار بیندازد.
 • علاوه بر ورزش سنگین، انجام هر فعالیت یا قرار گرفتن در هر موقعیتی که باعث افزایش ضربان قلب و تغییر در گردش خون شود ممنوع است. این موضوع باعث افزایش سطح کبودی‌ها خواهد شد.
 • حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق، از انجام فعالیت‌هایی که بدن در حالت برعکس قرار می‌گیرد مثل تمرینات یوگا یا رفتن به شهربازی و غیره اکیداً خودداری نمایید.
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق، از استحمام بخصوص شستشوی موها خودداری کنید. استحمام بعد از تزریق بوتاکس دارای شرایط خاصی می‌باشد و با توجه به این شرایط فرد کمتر دچار مشکل می‌شود. آب بیش از اندازه گرم نباشد و از ماندن در وان حمام و حمام بخار پرهیز کنید، زیرا فشار زیاد و دمای بالا باعث تغیر حالت دادن بوتاکس می‌شود و می‌تواند تاثیر بدی رو عملکرد آن داشته باشد.
 • 24 الی 48 ساعت بعد از تزریق به سراغ استخر، سونا و حمام‌های ترکی نروید. زیرا چنین مکان‌هایی احتمال بروز عفونت در ناحیه تزریق را افزایش می‌دهند. چرا که در اثر نیروی وارد شده از آب به صورت، سم بوتاکس تزریق شده در نواحی اطراف صورت پخش شود و همچنین نشستن در جکوزی، سونای خشک و بخار نیز بدلیل گرما می‌تواند تاثیرات سو بر نتایج درمان با بوتاکس بگذارد.
 • شستشوی صورت نیز 4 یا 5 ساعت بعد از تزریق ممنوع است. بعد از این مدت دقت کنید که محل تزریق را فشار یا ماساژ ندهید. اما در شرایط ضروری می‌توان با رعایت نکات این کار را انجام دهید، البته بهتر است برای شستن صورت بعد از بوتاکس از اسفنج یا گلوله پنبه بزرگ که به آب آغشته کرده‌اید استفاده کنید و آن را با کوچک‌ترین فشار روی محل تزریق بکشید و فشار زیادی وارد نکنید.
 • می‌توانید پوست صورت خود را ماساژ دهید. اما بهتر است تزریق بوتاکس و ماساژ در دو روز متفاوت انجام شوند. بهتر است تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس به پوست صورت خود فشار وارد نکنید و بعد از گذشت 2 تا 4 ساعت می‌توانید صورت خود را لمس کنید. باید پوست صورت خود را با شستشو تمیز نگه دارید. بعد از گذشت 6 ساعت استفاده از لوازم آرایشی مثل کرم‌های ضد­آفتاب و سرم‌های پوستی امکان‌پذیر است. برای استفاده از کرم باید آن را با احتیاط روی پوست ماساژ دهید.
 • پوشیدن کلاه‌ها و لباس‌هایی که روی پیشانی و محل تزریق را می‌پوشانند ممنوع است؛ این لباس‌ها به ناحیه تزریق فشار وارد می‌کنند و باعث تعریق آن می‌شوند. این موضوع ممکن است منجر به حرکت ماده بوتاکس شده و ایجاد ناهنجاری در ناحیه تزریق شود.
 • اصلاح نکردن صورت بهتر است تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس انجام نشود چرا که فشار، جریان خون را در محل تزریق بوتاکس زیاد می‌کند و باعث حرکت مواد بوتاکس به دیگر نواحی می‌شود.
 • معمولاً بعد از تزریق احساس گیجی یا خواب آلودگی دارید اما گاهی اوقات به ندرت باعث بی‌خوابی شما می‌شود. بهتر است 4 تا 6 ساعت بصورت نشسته استراحت کنید، از دراز کشیدن خودداری کنید و سعی کنید سرتان را در وضعیت مستقیم قرار دهید. زیرا دراز کشیدن بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس می‌تواند تاثیر منفی روی نتیجه درمان بگذارد و باعث جابجا شدن بوتاکس شود و پخش شدن آن در نواحی دیگر پوست می‌شود.
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق سر خود را رو به پائین خم نکنید و دولا نشوید. همچنین هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید و به مدت دو شب به پشت بخوابید تا فشار به بوتاکس ایجاد نشود و از جابجا نشدن آن اطمینان حاصل شود. وقتی به پشت می خوابید باید از بالشت به عنوان تکیه‌گاه استفاده کنید و در نظر داشته باشید که به هیچ وجه قبل از خواب تحرک زیاد نداشته باشید.
 • مسکن‌هایی مانند پارلاستامول، تایلنول یا استامینوفن را می‌توانید قبل و بعد از بوتاکس استفاده کنید اما به مدت یک هفته قبل و بعد از بوتاکس از مصرف داروها و مواد غذایی رقیق‌کننده خون (مانند ویتامین E، امگا 3، آسپرین و چای سبز) و دیگر داروهای ضد التهابی (مانند ایبوبروفن، روغن ماهی، ترکیبات گیاه خار مریم) استفاده نکنید زیرا با رقیق‌تر شدن خون، خطر خونریزی و کبودی در محل تزریق افزایش می‌شود.
 • حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید، زیرا موجب رقیق‌تر شدن خون و افزایش کبودی‌های محل تزریق می‌شود. همچنین استفاده زیاد الکل باعث کاهش کیفیت پوست می‌شود.
 • معمولاً بعد از تزریق بوتاکس دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شوید و این شرایط بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که فرد قبل از تزریق تغذیه مناسب و کافی نداشته است. بنابراین باید حدوداً 4 ساعت قبل از تزریق بوتاکس بطور کافی از غذاها و نوشیدنی‌های سالم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

 • شوینده و پاک کننده
 • لباس
درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه