تزریق بوتاکس چیست و چگونه انجام می‌شود؟

یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی که در سال‌های اخیر مورد استقبال قرار گرفته، تزریق بوتاکس است. بوتاکس در واقع نوعی از سم بوتولونیوم توکسین (Botulinum toxin) است که بر پایه سه هدف اصلی کنترل اسپاسم و گرفتگی عضلانی، کنترل تعریق شدید (زیر بغل، کف دست، کف پا و غیره) و زیباسازی تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس یکی از روش‌های کم‌تهاجمی و بی‌خطر برای روش جوانسازی پوست شناخته می‌شود که بصورت عملی غیر جراحی می‌باشد. این ماده با جلوگیری از آزاد شدن پیک عصبی استیل‌کولین موجب ضعیف شدن یا فلج موقت عضله‌های ایجادکننده چین و چروک صورت، پیشانی، دور چشم، خط اخم و خط خنده می‌شود. در نتیجه انقباض ماهیچه کمتر شده یا متوقف می‌شود و باعث از بین رفتن خطوط ریز و سطحی روی پوست می‌شود. اما بعد از گذشت 3 تا 6 ماه عضلات به حالت اولیه بر می‌گردد. پیش از تزریق بوتاکس نواحی مورد نظر با کرم‌های مخصوص موضعی بی‌حس می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا به هنگام تزریق دردی احساس نکنید. 

کاربردهای بوتاکس چیست؟

1)  کاربردهای زیبایی 

این فرآورده در رفع چین و چروک‌های صورت کاربرد دارد. در واقع این ماده در رفع خطوطی که در اثر فعالیت ماهیچه‌ها ایجاد شده‌اند بکار می‌رود. بالا بردن گوشه لب، نوک بینی و ابرو و کاهش دیده شدن لثه هنگام خنده از دیگر موارد استفاده این ترکیب است. این ترکیب با همراهی فیلر و چربی، خطوط چانه و افتادگی پایین صورت را کاهش می‌دهد. 

 • رفع چین و چروک‌های صورت 
 • رفع چین و چروک‌های دور چشم و خطوط پنجه کلاغی 
 • رفع چین و چروک‌های پیشانی و خط اخم 
 • رفع چین و چروک‌های بین ابرو و خطوط بانی 
 • رفع چین و چروک‌های خط خنده و خطوط ماریونت 
 • رفع چین و چروک‌های گردن و چانه

2)  کاربردهای درمانی 

این ترکیب در درمان تعریق شدید، میگرن، لوچی چشم، اسپاسم عضلات، مثانه بیش فعال، بزرگی پروستات، دیستونی، زخم‌های برجسته و گوشت اضافه استفاده می‌شود.

 • بالا بردن ابروها با بوتاکس: برای بالا رفتن ابروها کافی است ماهیچه‌هایی که با انقباض خود ابروها را پایین می‌آورند ضعیف یا غیر فعال شوند. با تزریق بوتاکس به ماهیچه‌های اطراف چشم، ماهیچه‌های پیشانی که عامل بالا رفتن ابروها هستند، این هدف را محقق می‌کنند. تزریق این ماده به عضلات پایین ‌آورنده بین دو ابرو سبب کاهش یا محو خط اخم نیز می‌شود. محل دیگر تزریق، انتهای ابرو است که باعث بالا رفتن 1 تا 2 میلی‌متری آن می‌شود ولی ضعف عضلانی ماهیچه‌های بین ابروها بیشترین تاثیر را دارد.
 • تزریق بوتاکس اطراف چشم: استفاده از این ماده در اطراف چشم با هدف رفع چین و چروک‌های پوستی این ناحیه انجام می‌شود. این خطوط باید در اثر فعالیت ماهیچه بوجود آمده باشند؛ مثل خطوط پنجه کلاغی. تاثیر این ماده در بهبود سیاهی و گودی چشم تایید نشده است.
 • تزریق بوتاکس در پیشانی: بعضی از خطوط پیشانی در اثر انقباض ماهیچه برای بالا نگه داشتن ابروها ایجاد می‌شوند که با افزایش سن بیشتر هم می‌شود. خطوط افقی پیشانی نیز به دلیل بالا بردن مکرر ابرو ظاهر می‌شود. بوتاکس پیشانی با جلوگیری از این انقباضات، این خطوط را رفع کرده و باعث جوانسازی پوست می‌شود.
 • تزریق بوتاکس زیر بغل: این محصول به عنوان داروی تزریقی برای تعریق بیش از حد به زیر بغل تزریق می‌شود. با نرسیدن پیک عصبی به غدد عرق و کاهش فعالیت آن‌ها، تعریق تا 80 درصد کاهش می‌یابد. همانند دیگر موارد استفاده، حتمی به وسیله پزشک انجام شود.
 • درمان عرق دست با بوتاکس: اولین اقدام برای کاهش تعریق کف دست استفاده از داروهای موضعی است. در صورت نبود نتیجه، شوک الکتریکی کف دست و در مرحله بعد بوتاکس توصیه می‌شود. همانند موارد دیگر مکانیزم یکسان است؛ همان غیرفعال کردن عامل مشکل. البته اثر بخشی این ماده در درمان تعریق کف دست و پا کمتر از زیر بغل است. برای کاهش درد تزریق در این نواحی از بی‌حسی استفاده می‌کنند.
 • بوتاکس صورت برای رفع چین و چروک: تاثیر این ترکیب در از بین بردن چین و چروک‌هایی که در اثر فعالیت ماهیچه‌ها بوجود آمده باشند تایید شده است؛ مانند خط لبخند و اخم. اما پزشکان درباره چروکی که در اثر عواملی مثل نور خورشید یا کاهش کشسانی پوست ایجاد شده‌ باشند، اتفاق نظر ندارند. برخی فیلرها را موثرتر می‌دانند و برخی استفاده ترکیبی از فیلر و بوتاکس را توصیه می‌کنند.صورت

تعداد دفعات تزریق بوتاکس و فاصله بین آن‌ها به چه صورت است؟

معمولا بعد از هر بار تزریق بوتاکس، 3 الی 10 روز طول می‌کشد تا نتایج تاثیر تزریق بوتاکس را روی صورت خود ببینید. از طرفی تاثیر بوتاکس موقتی است و بطور متوسط بین 3 تا ۶ ماه دوام خواهد داشت. در ماندگاری و دوام بوتاکس عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند از جمله : 

 • محل تزریق بوتاکس 
 • میزان بوتاکس تزریق شده 
 • نوع پوست فرد از نظر پتانسیل انعطاف‌پذیری و خاصیت ارتجاعی 
 • سن فردی که بوتاکس انجام داده است 
 • میزان چین و چروک، خطوط و عمق آن‌ها 
 • هدف درمانی که در هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است 
 • مهارت پزشک در تزریق بوتاکس 
 • رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس 

بنابراین در افراد مختلف، ماندگاری بوتاکس متفاوت خواهد بود و طبعاً در تعداد دفعات تزریق بوتاکس در بازه‌ی زمانی مشخص مثلاً یک سال نیز تاثیرگذار است. به مرور زمان بدن نسبت به بوتاکس مقاوم می‌شود؛ بنابراین بوتاکس را برای مدت کمتر از سه ماه تمدید نکنید. در این صورت ممکن است بوتاکس دیگر موثر نباشد. با این حساب می‌توانید بطور متوسط تا سه بار در سال بوتاکس تزریق کنید. برای بعضی از افراد ممکن است تعداد دفعات تزریق بوتاکس به یک یا دو بار در سال محدود شود چرا که عواملی مانند عملکرد و برند بوتاکس استفاده شده، انتخاب خود شخص و توصیه پزشک با توجه به ویژگی‌های فردی بیمار ایجاب می‌کند تا تعداد دفعات تزریق بوتاکس کاهش یابد. در بهترین حالت ممکن بعد از حدود 6 ماه تاثیر بوتاکس از بین می رود و نیاز است که بوتاکس تمدید شود.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس چه موقع می‌باشد؟

تعیین بهترین سن برای تزریق بوتاکس به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر در مورد ظاهرتان بسیار نگران هستید و قصد دارید تا حد امکان از بروز هرگونه چین و چروک جلوگیری کنید، می‌توان گفت بهترین سن برای تزریق بوتاکس بازه 18 الی 65 سال می‌باشد. ترزیق بوتاکس در سن کم که هنوز صورت چین و چروک ندارد؛ بوتاکس پیشگیرانه نامیده می‌شود که موجب به تاخیر انداختن بروز چین و چروک و کاهش تعداد آن‌ها در سنین بالاتر از طریق کاهش حرکات برخی از ماهیچه‌ها می‌شود. اما در سنین بالای 65 سال به دلیل شل شدن ماهیچه‌ها و وجود عوارض احتمالی، بهتر است استفاده نشود. سن به تنهایی نمی‌تواند کسی را از تزریق بوتاکس باز دارد ولی ضروری است فرد بداند که تزریق بوتاکس نمی‌تواند به تنهایی صورت او را بطور کامل جوانسازی کند. نیاز است تا مجموعه‌ای از مراقبت‌های پوستی را انجام دهد و در کنار آن روش‌های مختلف جوانسازی را انجام دهد تا هر کدام به نوبه‌ی خود منجر به دستیابی ظاهری دلخواه فرد شود.

 • بوتاکس در دهه ۲۰ سالگی
  در این دهه، پوست جوان، نرم و لطیف است که فقط به مراقبت‌های عمومی نیاز دارد. با این حال در هنگام حرکت دادن ماهیچه‌های صورت و ایجاد حالات مختلف چهره، ممکن است برخی چین و چروک‌ها را مشاهده کنید. این چین و چروک‌ها چون هنگام حرکت ماهیچه‌ها (مثل لبخند زدن یا اخم کردن) ایجاد می‌گردد، دینامیک نامیده می‌شوند و در هنگام استراحت ماهیچه‌های صورت باقی نمی‌مانند. اگر زمانی که ماهیچه‌های صورت شما بدون حرکت هستند ولی چین و چروک‌ها همچنان قابل مشاهده هستند؛ می‌توانید تزریق بوتاکس را در نظر بگیرید.
 • بوتاکس در دهه ۳۰ سالگی
  با بالا رفتن سن و ورود به دهه ۳۰ زندگی خود متوجه می‌شوید که علی رغمی که هنوز جوان است اما شادابی و لطافت دهه ۲۰ سالگی را ندارد. در این دوره‌ی سنی، چین و چروک‌ها بیشتر قابل مشاهده خواهند بود. بخصوص در این دوره سنی، تاثیر سبک زندگی خود را در پوست خود مشاهده می‌کنید. اگر سبک زندگی پر استرس دارید و یا بدون ضد آفتاب بیرون می‌روید اوضاع بدتر شده و چین و چروک‌ها بیشتر می‌شوند. بنابراین دهه ۳۰ سالگی بهترین سن برای تزریق بوتاکس است. یکی از رایج‌ترین چین و چروک‌هایی که در دهه ۳۰ سالگی خود را نشان می‌دهند، خطوط پنجه کلاغی نزدیک چشم‌ها است. تزریق بوتاکس در این ناحیه، می‌تواند این خطوط را کاملاً حذف کند یا کاهش دهد. 
 • بوتاکس در دهه ۴۰ سالگی
  در این دهه به دلیل کاهش ترشح کلاژن، پوست قوام و بافت خود را به تدریج از دست می‌دهد، صورت شل می‌شود و در صورت چین و چروک‌ها پدیدار می‌شوند که عمیق‌تر و آشکارتر از قبل خواهند بود. چین و چروک‌ها حتی بدون حرکت ماهیچه‌ها هم قابل مشاهده هستند و در حالت استراحت صورت هم باقی می‌مانند. مراقبت‌های پوستی مانند استفاده از انواع کرم‌های پوستی کمک چندانی نخواهد کرد. بنابراین تزریق بوتاکس می‌تواند از گسترش بیشتر چین و چروک‌های فعلی جلوگیری کند؛ بوتاکس ماهیچه‌ها را تضعیف کرده و حرکات آن‌ها را محدود می‌کند. هر چه پوست خشک‌تری با چین و چروک عمیق‌تری دارید، در این سن به بوتاکس نیاز بیشتری خواهید داشت. 
 • بوتاکس در دهه 50 سالگی
  در دهه ۵۰ سالگی بسیاری از چین و چروک‌ها عمیق و پایدار می‌شوند. با افزایش سن، حجم ناحیه میانی صورت مخصوصاً گونه‌ها کاهش می‌یابد که در نتیجه آن خطوط بین بینی و لب بوجود می‌آیند. در این سن، خطوط پنچه کلاغی اطراف چشم بسیار عمیق‌تر می‌شوند. خط اخم در این سنین معمولاً پایدار شده است. بوتاکس در این دهه بسیار کمک‌کننده خواهد بود حتی ممکن است برای بدست آوردن بهترین نتایج در کاهش چین و چروک‌های عمیق، نیاز باشد تا درمان دیگری مانند فیلرهای پوستی با بوتاکس ترکیب گردد که می‌توان کاهش حجم صورت و در نتیجه آن خطوط خط خنده را بوسیله فیلرهای پوستی درمان کرد. 
 • بوتاکس در دهه 60 سالگی
  در این سنین هم تزریق بوتاکس می‌تواند برای کاهش چین و چروک‌های عمیق استفاده شود. خطوط پنجه کلاغی گوشه خارجی چشم، خط اخم و خط خنده از مهم‌ترین چین و چروک‌های صورت هستند که در ظاهر افراد تاثیرگذارند. در این سنین هم می‌توان تزریق بوتاکس را با دیگر روش‌های درمانی مانند فیلرهای پوستی و جوانسازی پوست ترکیب کرد تا نتایج بهتری بدست آید و ظاهری تازه‌تر به اغلب نواحی صورت ببخشد.

چرا سن برای تزریق بوتاکس اهمیت دارد؟

کلاژن ماده‌ای ازرشمند برای حفظ سلامتی و شادابی پوست است که بصورت طبیعی در بدن تولید می‌شود. ویتامین C نیز تاثیر بسیار زیادی در ساخته شدن این ماده که از گروه پروتئین‌ها است، دارد. بعد از گذشت سن از دهه 30 سالگی، میزان تولید کلاژن در بدن یک درصد کاهش می‌یابد. پس هر چه سن فرد بالاتر برود، پوست او کلاژن کمتری تولید می‌کند و همین موضوع موجب کاهش کیفیت پوست در سنین بالاتر می‌شود. با کاهش کلاژن، چین و چروک‌ها در صورت پدیدار می شوند. جدا از تمام روش‌هایی که امروزه برای تحریک کلاژن سازی سلول‌ها طرفدار پیدا کرده‌اند؛ تزریق بوتاکس یک روش عالی و مطمئن برای جلوگیری از گسترش چین و چروک‌ها می‌باشد.

میزان ماندگاری بهترین برند بوتاکس چقدر است؟

میزان ماندگاری انواع مختلف برندهای بوتاکس در درجه اول به شرایط بدنی افراد بستگی زیادی دارد. میزان دوام و ماندگاری بوتاکس متغیر است، اما بطور معمول این میزان بین 3 الی 6 ماه است. برای آنکه بدانید از کدام نوع برند باید استفاده کنید می‌توانید از پزشک متخصص و معتمد خود بخواهید که شما را راهنمایی کند تا بتوانید بهترین نتیجه را بدست آورید. 

تزریق بوتاکس برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

پیشنهاد می‌شود که افرادی که بوتاکس برای آن‌ها ضروری نیست و یا در هر یک از گروه‌های زیر حضور دارند از انجام بوتاکس صرف نظر کنند : 

 • زنان باردار و شیرده 
 • افراد با سیستم ایمنی ضعیف 
 • افراد حساس به ترکیبات بوتاکس 
 • افراد با مشکلات تنفسی مانند آسم 
 • افراد مصرف‌کننده داروهای ضد انعقادی با دوز بالا 
 • مبتلایان به اختلالات سیستم عضلانی یا سیستم عصبی
 • افراد دارای افتادگی پلک (پتوز) یا عضلات صورت ضعیف 
 • افراد دارای حساسیت‌های پوستی یا ویروس تبخال فعال در بدن 

تزریق بوتاکس چه عوارض جانبی به همراه دارد؟

عوارض جانبی بوتاکس بسته به اینکه دارو در کدام ناحیه از بدن تزریق می‌شود، متفاوت است که بشرح زیر می‌باشد : 

 • کبودی: اگر محل عروق خونی توسط پزشک یا متخصص زیبایی پیش از تزریق بوتاکس به درستی شناسایی نشده‌ باشد، طی فرآیند تزریق به عروق خونی آسیب وارد شده و سبب ایجاد کبودی در ناحیه تزریق می‌شود. برای پیشگیری از این عارضه یک هفته قبل از انجام تزریق بوتاکس از مصرف داروهای ضد التهابی استروئیدی (مانند ژلوفن) و رقیق‌کننده‌ی خون (مانند آسپیرین) خودداری کنید. برای رفع کبودی بعد از عمل بوتاکس می‌توانید از کرم‌هایی که ویتامین K دارند و یا داروی گیاهی ارنیکا استفاده کنید. 
 • قرمزی و تورم: تا چند ساعت بعد از تزریق برطرف می‌شود و نیازی به درمان ندارد. شما می‌توانید از کمپرس یخ برای کاهش تورم و قرمزی استفاده کنید. 
 • سردرد و تهوع: دو عارضه شایع که در ۲ تا ۱۵ درصد از افراد مشاهده شده و معمولاً خفیف هستند و بیشتر برای افرادی که اولین تزریق بوتاکس خود را انجام داده‌اند اتفاق می‎‌افتد. ماندگاری این دو عارضه بین چند ساعت یا حداکثر 3 الی  4 روز متغیر است که در ادامه به توضیحات بیشتر درباره این مورد پرداخته شده است.  
 • عفونت: بوتاکس حاوی مایع نرمال سالین بوده و در دمای ۴ درجه‌ سانتی‌گراد نگهداری می‌شود. در نتیجه هیچ نشانه‌ای از رشد باکتری‌ها حتی تا ۳۰ روز پس از باز کردن محلول بوتاکس، دیده نشده است. اگر در محیط‌ درمانی، پیش از تزریق پوست شما را به خوبی استریل ‌کنند خطر عفونت به حداقل حالت ممکن می‌رسد. 
 • واکنش‌های کولینرژیک: واکنش‌های کولینرژیک در فرآورده سم بوتولونیوم نوع B دیده می‌شود که علائم آن شامل خشک شدن دهان یا چشم‌ها است. 
 • افتادگی ابرو: عضله پیشانی (فرونتالیس) عضله‌ا‌ی حساس به دوزهای پایین بوتاکس، عریض و نازک است. افتادگی ابروها و پلک‌ها درصورتی که محل تزریق بوتاکس در پیشانی بیش از اندازه پایین باشد اتفاق می‌افتد. این عارضه بعد از ۱ تا ۴ هفته برطرف می‌شود. 
 • چهره بی‌احساس (Frozen Look): این عارضه به دلیل تزریق بیش از حد دوزها رخ می‌دهد. عضله‌ی پیشانی به داروی بوتاکس حساسیت بالایی دارد. برای پیشگیری ابتدا دوز پایینی از بوتاکس را به پیشانی تزریق کرده و ۱ ماه بعد نتایج بررسی می‌شود. در 50 درصد از افراد نیازی به تزریقات بیشتر نبوده ولی به 50 درصد باقی‌مانده، دوز بسیار کمی برای رفع چین و چروک باقی‌ مانده تزریق می‌شود. 
 • افزایش خطوط مجاور بینی: در بعضی مواقع با فلج شدن عضلات بین ابروها، خطوط مجاور بینی در اثر فعالیت عضلات اطراف همان ناحیه نمایان می‌شوند؛ بخصوص هنگام خندیدن و اخم کردن. با تزریق بوتاکس در دو طرف بینی این مشکل به خوبی برطرف می‌شود. 
 • تورم بافت لنفاوی ابرو و شل شدن پلک پایین: مسئول ایجاد خطوط پنجه کلاغی، عضله‌ی دور چشم شماست. این عضله بسیار قدرتمند، سطحی، نازک و عریض است. بعضی اوقات در زمان درمان این خطوط، مقدار بیش از حد فلجی ایجاد شده باعث بروز افتادگی یا فتق بالشتک‌های چربی زیر چشم خواهد شد. با ماساژ عروق لنفاوی اطراف چشم، مایعات اضافی در این ناحیه تخلیه‌ می‌شود. در صورتی که عضله کاملاً فلج شود، مایعات اضافی تخلیه نشده و زیر چشم ورم می‌کنند. اتفاقات فوق الذکر باعث پف کردن صبگاهی زیر چشم می‌شود و حتی می‌تواند خطوط زیر پلک تحتانی را بیشتر کند. 
 • اطراف دهان: معمولاً تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست اطراف دهان توصیه نمی‌شود و می‌توان با سایر روش‌های جوانسازی، تاثیر بیشتر و زیبا‌تری در این ناحیه گذاشت. حتماً باید برای پیشگیری از عوارض از دوزهای بسیار پایین و غلیظ بوتاکس استفاده کرد. از عوارض بوتاکس در تزریقات اطراف دهان می‌توان به مواردی چون عدم تقارن، خطوط اطراف بینی، دشواری در لبخند زدن، ناتوانی در جلوگیری از ریخته شدن آب دهان، فلج عضلات لب، ناتوانی در تکلم و بلع درست اشاره کرد. 
 • گردن: تزریق بوتاکس در گردن، موجب بروز اختلال در بلع و کاهش ترشح بزاق دهان است. همچنین اگر بوتاکس در عضلات عمیق‌تر گردن انتشار یابد، حرکت دادن گردن به چپ و راست با دشواری همراه خواهد بود.

دلایل سردرد بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

همانطور که گفته شد، یکی از عوارض جانبی بوتاکس سردرد می‌باشد که ممکن است پس از انجام تزریق بوتاکس به دلایل مختلف ایجاد شود. خوشبختانه سردردهای مربوط به تزریق بوتاکس معمولاً خفیف به نظر می‌رسند و در مدت زمان کوتاه پس از درمان برطرف می‌شوند. گزارش‌های بسیار نادری از سردردهای مرتبط با بوتاکس وجود دارد که شدید باشد و یا هفته‌ها ادامه یابد. در این موارد غیر عادی، متخصصان فرض می‌کنند که سردرد ممکن است ناشی از یک تکنیک نادرست یا استفاده از نوع ناخالصی از بوتاکس بوده است. شایان ذکر است، برای کسانی که تحت تزریق بوتاکس برای میگرن مزمن هستند، ممکن است سردرد بعد از تزریق بوتاکس چند روز (گاهی تا دو هفته) طول بکشد تا متوجه کاهش دفعات سردرد و شدت آن شوند. 

 • یکی از دلایل سردرد بعد از بوتاکس این است که وقتی تزریق صورت می‌گیرد، عضله مورد نظر ابتدا اسپاسم می‌کند و در نهایت آرام شده و فلج می‌گردد. این اسپاسم عضلانی ممکن است باعث سردرد شود. 
 • همچنین اگر رگ خونی در طول تزریق بوتاکس آسیب ببیند و هماتوم (حوضچه خون) ایجاد شود، ممکن است یکی از علت‌های سردرد بعد از تزریق بوتاکس ایجاد شود. این ممکن است باعث سردرد همراه با یک توده حساس و کبود شده روی پوست شود. 
 • ضربه زدن تصادفی سوزن به استخوان جمجمه یا استرس اضطراب ناشی از تزریق بوتاکس نیز ممکن است از دیگر علت ‌های سردرد بعد از تزریق بوتاکس باشد. 

تفاوت و شباهت هایفوتراپی و بوتاکس در چیست؟

سوالی که برای بیشتر افراد مطرح می‌شود این است که آیا هایفوتراپی درمانی بهتر است یا بوتاکس؟ از روش‌های زیبایی مانند بوتاکس و هایفوتراپی برای کاهش چین و چروک صورت و جوانسازی پوست استفاده می‌شود و هدف مشترکی دارد. اما هر کدام از این روش‌های جوانسازی پوست ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند و بهتر است پس از مشورت با یک متخصص زیبایی تصمیم بگیرید که کدام تکنیک را انتخاب کنید. 

هایفوتراپی روشی جدید برای لیفت و جوانسازی صورت است که بصورت غیرتهاجمی و بدون عوارض انجام می‌شود و بسیاری از خطرات بوتاکس مانند آسیب به اعصاب و عضلات را ندارد. اما گاهی اوقات، ممکن است به اندازه بوتاکس در از بین بردن تمام چین و چروک‌های ناحیه موثر نباشد. در صورتی که هایفوتراپی با لیفت و سفت کردن پوست بهتر عمل می‌کند. بوتاکس خاصیت حجم‌دهنده و رفع چین و چروک نواحی مختلف بدن و صورت را دارد، اما ممکن است تمام نیازها و انتظارات شما را برای جوانسازی پوست برآورده نکند. در چنین مواردی، برای رفع شلی و افتادگی پوست، ممکن است از درمان هایفوتراپی بهره‌مند شوید و بتوانید پوست خود را به روشی غیرتهاجمی لیفت کنید. 

هایفوتراپی 

 • جوانسازی و شاداب‌کننده پوست 
 • عدم نیاز به تزریق مواد بی‌حس‌کننده 
 • تحریک سلول‌های کلاژن ساز و خاصیت ارتجاعی 
 • نتایج نسبتاً دائمی دارد و بعد از حدود سه ماه ببینید. 
 • لیفت پوست صورت و جلوگیری از تحلیل بافت پوست 
 • امواج اولتراسوند بصورت متمرکز وارد لایه‌های زیرین پوست می‌شود.

بوتاکس 

 • بالا بردن یا صاف کردن ابروها 
 • جوانسازی و شاداب‌کننده پوست 
 • تزریق سم باکتریایی با دوز مشخص 
 • نتایج به سرعت و در مدت زمان کوتاه دیده می‌شود. 
 • فلج عضلانی که باعث رفع چین و چروک پوست می‌شوند.
 • دارای اهداف درمانی مانند کاهش تعرق پوست و رفع سردرد 

تفاوت بوتاکس با ژل یا فیلر در چیست؟

سوالی که برای بیشتر افراد مطرح می‌شود این است که بوتاکس درمانی بهتر است یا ژل و فیلر؟ این سوالات کسانی است که روز به روز با افزایش سنشان، انواع چین و چروک در صورتشان نمایان می‌شود و با وجود گزینه‌های بسیار زیاد و متنوع درمان چین و چروک‌های صورت، باعث شده که انتخاب یک از روش‌های درمان برایشان سخت و تبدیل به یک دغدغه شود. باید گفت یکی از روش‌های درمانی و زیبایی پرطرفدار، استفاده از تکنیک تزریق بوتاکس و یا تزریق فیلر و ژل است که یک روش کم تهاجمی محسوب می‌شوند که با هدف جوانسازی و داشتن صورتی خوش فرم نسبت به قبل انجام می‌شود. گاهی اوقات، افراد بین انتخاب فیلر یا ژل و بوتاکس دودل می‌شوند و این مردد بودن به علت عدم آگاهی آن‌ها از تفاوت فیلر یا ژل با بوتاکس است. 

 • تزریق فیلر یا ژل علاوه بر از بین بردن چین و چروک‌های پوستی، باعث پر شدن و حجم گرفتن نواحی از پوست نیز می‌شود و یکی از تفاوت فیلر با بوتاکس، همین خاصیت پرکنندگی و حجم‌دهندگی است. در نتیجه از تزریق فیلر برای زاویه‌سازی فک، حجم‌دهی به لب و گونه، درمان چین و چروک و خطوط ریز صورت استفاده می‌شود البته توجه داشته باشید که از ژل برای حجم‌دهی اندام‌هایی مانند سینه و باسن استفاده نمی‌شود. 
 • از آنجا که بوتاکس‌ها کار خود را با فلج کردن عضله‌ی محل تزریق آغاز می‌کنند، برای درمان چروک‌های ناشی از حرکت ماهیچه‌ها، مناسب است. یعنی بوتاکس قادر به درمان موقتی چین و چروک، لیفت ابرو، رفع خطوط دور چشم و خطوط خنده می‌باشد. علاوه بر موارد زیبایی، تزریق بوتاکس برای موارد درمانی زیادی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توان به درمان تعریق زیاد، درمان کمردرد، درمان اسپاسم‌های گردن، بوتاکس میگرن برای درمان سردردهای شدید و سردردهای خوشه‌ای و غیره اشاره کرد. 
 • از دیگر تفاوت‌های ژل و بوتاکس، می‌توان به کمتر بودن ماندگاری بوتاکس نسبت به ژل یا فیلر اشاره نمود. ماندگاری بوتاکس به برند و مهارت پزشک بستگی دارد که معمولاً این میزان بین 3 تا 6 ماه است و نیاز به تکرار جلسات و تمدید مجدد پیدا می‌کند تا نتایج حاصل از آن تقویت شده و ماندگاری آن افزایش یابد. فیلرها یا ژل‌های پوستی انواع مختلفی دارند که هر کدام برای یک ناحیه از بدن مناسب هستند و مدت زمان ماندگاری آن‌ها نیز متفاوت است. اثر برخی از آن‌ها تا ۶ ماه طول می‌کشد، در حالی که برخی دیگر تا ۲ سال یا بیشتر طول می‌کشند. ولی تزریق ژل نیز همانند بوتاکس بعد از مدتی نیاز به تمدید دارد. همچنین میزان متابولیسم بدن هر فرد بر سرعت جذب ژل‌ها توسط بدن تاثیر می‌گذارد. هر چه این مقدار بیشتر باشد، ژل زود‌تر جذب می‌شود و اثر آن کمرنگ می‌شود. بطور کلی فیلر، دوام و ماندگاری بالاتری به نسبت بوتاکس دارد. 
 • تفاوت فیلر و بوتاکس از نظر میزان اثرگذاری بدین صورت است که تزریق بوتاکس برای اکثر مراجعه‌کنندگان اثربخش است و نتایج بوتاکس 7 الی 10 روز بعد از تزریق قابل مشاهده است، اما نتایج حاصل از فیلر یا ژل بلافاصله بعد از اتمام تزریق قابل مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

 • شوینده و پاک کننده
 • لباس
درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه