خال‌ها یا بصورت مادرزادی هستند یا در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. خال‌ها در دو نوع دارای رنگ دانه یا بدون رنگ هستند، اما در هر صورت برخی از آن‌ها ظاهر خوشایندی ندارند. خال‌های صورت همیشه یک عضو اضافی در صورت حساب می‌شوند. خال ناحیه مورد نظر باید توسط پزشک متخصص بررسی، معاینه و آزمایش شود تا از ایجاد هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری شود. خال شايع‌ترين و متداول‌ترين ضايعه‌ی پوستی می‌باشد. در واقع يک جور تومور پوستی است كه از سلول‌هايی به نام ملانوسيت (سلول رنگ دانه‌ای) ساخته می‌شود. بوسیله لیزر درمانی می‌توان خال‌های کوچکتر که بافت غیرسرطانی دارند و برجسته نیستند را رفع کرد. در این تکنیک از اشعه متمرکز نوری با انرژی بالا برای رفع کردن سلول‌های خال در پوست استفاده می‌شود. هر چند برای خال‌های بزرگتر و برجسته‌تر از متد‌های برش و جراحی استفاده می‌شود اما برای خال‌های کوچکتر یا خال‌هایی که در نواحی حساس مثل صورت یا گوش هستند، از تکنیک لیزر استفاده می‌شود.

روش آر اف تکنیکی برای از بین بردن خال و زائده‌های پوستی می‌باشد. این روش درمانی موثر و سریع برای رفع نقاط خال مثل پوستی است که توسط پزشک زیبایی و یا متخصص پوست و مو انجام می‌شود. پایه و اساس این تکنیک استفاده از امواج رادیویی با فرکانس بالا (4/0 مگا هرتز) و ایجاد گرمای کم توسط الکترودهای میکروفیبر است. این تکنیک معمولاً برای رفع کردن خال‌هایی انجام می‌شود که برجسته هستند و از سطح پوست بالاتر قرار دارند. همینطور در این روش شما این  امکان را دارید که خال‌هایی که تکثیر شونده هستند را بطور کامل از بین ببرید. این روش بدون اعمال هیچ فشار یا دخالت فیزیکی انجام می‌شود. در این روش پزشک پوست اطراف خال را با سرنگی بسیار نازک بی حس خواهند کرد.

خال توسط دستگاه الکترود حلقه‌ای رادیو سرجری تراشیده می‌شود. توجه کنید که بعد از برداشتن خال به مدت 1 هفته الی 10 روز در محلی که خال برداشته شده است پوست‌اندازی شروع می‌شود که با گذشت زمان پوست به حالت طبیعی بر می‌گردد. این روش بدون خون‌ریزی و با حداقل درد نسبت به دیگر روش‌ها انجام می‌شود. گرمای ایجاد شده در این تکنیک برای کنترل خون‌ریزی مفید است. همینطور توجه داشته باشید که گرمای این امواج رادیویی به اندازه‌ای نیست که روی پوست سوختگی ایجاد کند و بعد از انجام آن کمترین اثر از جای آن روی پوست باقی خواهد ماند. علاوه بر این، در این تکنیک تنها لایه برجسته خال که از سطح پوست بالاتر است برداشته خواهد شد و امکان فرورفتگی جای خال کم است.

مراقبت‌های پس از برداشتن خال

  • روی محل درمان را با چسب یا بانداژ به مدت ۱ الی ۲ هفته می­پوشانند تا با گذشت زمان فرآیند ترمیم و بهبود، از پوست آن ناحیه محافظت شود. البته پانسمان محل تحت درمان باید حتماً تا 48 ساعت اولیه روی زخم قرار داده شود و چند روز بعد فقط هنگام شب از بانداژ استفاده می‌شود.
  • بیماران همان روز پس از برداشتن خال، می‌توانند به محل کار خود برگردند. پس از برداشتن خال به تغذیه خود توجه کنید و در این ایام از مصرف آب و آب میوه‌های طبیعی غافل نشوید.
  • از مراقبت‌های دیگر پس از برداشتن خال با آر اف عدم تماس محل تحت درمان با آب خواهد بود. در حقیقت پس از ۷۲ ساعت از تماس محل مورد نظر با آب پرهیز کنید. لازم به ذکر است که از انجام شنا و رفتن به استخر به شدت خودداری کنید.
  • ناحیه‌ی تحت درمان بعد از آر اف بطور متوسط به مدت ۲ الی ۳ ماه با توجه به رنگ طبیعی پوست بیمار، قرمز می‌ماند (در افرادی که رنگ پوست روشن‌تری دارند این میزان صورتی‌شدن پوست بیش‌تر است و البته اسکار یا زخم ناشی از عمل کمتری به جا خواهد ماند.
  • پس از درمان برداشتن خال به روش رادیو فرکانسی، یک زخم مسطح بجای خال می‌ماند که در طول ۱ الی ۲ هفته خشک می‌شود. پوسته‌ی این زخم پس از حدود ۱ هفته از پوست جدا می‌شود و می‌افتد. تا هنگامی که خود این پوست جدا نشده، باید بدانید که اصلاً نباید به آن دست بزنید یا آن را بکنید.
  • روزانه از کرم ضدآفتاب استفاده کنید تا از آسیب‌های بیشتر به پوست جلوگیری کنید. همینطور پیشنهاد می‌شود پس از درمان از یک سرم ترمیم‌کننده و التیام‌دهنده نیز روی محل زخم استفاده کنید. ناحیه‌ی تحت درمان نباید خشک شود، بلکه به منظور پیشگیری از ایجاد اسکار باید آن را مرطوب نگه داشت. برای اینکه بهترین نتیجه عایدتان شود، باید در طول مدت ریکاوری و بهبود، روی زخم را بسته نگه دارید.
  • تا جایی که می‌توانید از آرایش سنگین استفاده نکنید زیرا مواد آرایشی می‌توانند موجب ایجاد حساسیت در ناحیه شوند.
  • پس از برداشتن خال امکان دارد عوارضي (قرمزی محل خال، اسکار یا جای جوش، تیره شدن جای خال) ايجاد شود كه بسته به نوع و تکنیک برداشت متفاوت است؛ ولي بیشتر اوقات بعد از گذشت چند هفته بهبود مي‌يابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

  • شوینده و پاک کننده
  • لباس
درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه