لیزر موهای زائد چیست و چگونه انجام می‌شود؟

امروزه روش‌‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توانند به ما کمک کنند تا از شر موهای زائد بدن خلاص شویم، انجام لیزر موهای زائد یکی از این روش‌ها است و تنها یک دستورالعمل برای انجام این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به این نکته توجه داشته باشید که لیزر با استفاده از دستگاه‌های گوناگونی انجام می‌شود و هر کدام از این دستگاه‌‌ها ویژگی‌‌های منحصربه‌فرد خودشان را دارند که می‌توانند روی پوست‌‌های گوناگون با جنس موهای متفاوت تاثیرگذار باشند. لیزرها دارای اشعه‌ای می‌باشند که این اشعه با طول ‌موج گوناگونی به سطح پوست شما انتقال داده می‌شود. ریشه موهای شما این انرژی را جذب می‌کنند و آن را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. انرژی گرمایی در دمای حدود هفتاد درجه و داغ شدن پیاز مو باعث از بین رفتن همیشگی فولیکول‌های مو می‌شود که همین موضوع می‌تواند بصورت دائمی شما را از شر موهای زائد خلاص کند. اما برای انجام لیزر موهای زائد بایستی نکات زیر رعایت شود : 

 • شما از قبل باید تمامی موهای بدن خود را شیو کنید. 
 • در حین انجام لیزر نیز اپراتوری که قصد به خدمات رساندن به شما را دارد، با استفاده از یک ژل روی سطح پوست شما را می‌پوشاند و بعد با استفاده از دستگاه به سوزاندن ریشه‌های موی شما می‌پردازد تا میزان خطای اپراتور پایین بیاید. 
 • برای جلوگیری از آسیب رسیدن به چشم‌ها از عینک‌های مخصوصی در جلسات استفاده می‌شود. 
 • همچنین با توجه به میزان حجم مو، تعداد جلسات مورد نیاز لیزر متفاوت می‌باشند.

نواحی انجام لیزر موهای زائد کدامند؟

لیزر روشی است که می‌تواند در تمام نواحی بدن مورد استفاده قرار بگیرد و روی تمام سطح بدن تاثیرگذار ‌باشد. به ‌همین دلیل شما می‌توانید باتوجه به سلیقه خودتان، بخشی از بدن خود را و یا تمام بدن خود را لیزر کنید. بطور کلی شما می‌توانید از خدمات لیزر موهای زائد در نواحی ممکن و مناسب خودتان استفاده کنید تا بتوانید موهای رشد کرده در این بخش‌ها را بطور کامل از بین ببرید. ناحیه‌های ممکن و مناسب برای لیزر موهای زائد آقایان و خانم‌ها متفاوت است که این نواحی بطور معمول به شکل زیر است : 

 • نواحی لیزر مو برای بانوان: کل بدن (فول بادی) / دست کامل / پا کامل / زیر بغل / کمر / شکم / سینه / صورت / بیکینی / پکیج اقتصادی 
 • نواحی لیزر مو برای آقایان: کل بدن (فول بادی) / دست کامل / پا کامل / زیر بغل / کمر / شکم / سینه / خط ریش و گردن / پکیج اقتصادی 

البته برای بخش‌‌های متفاوت بدن ممکن است که باتوجه به جنس متفاوت موها از دستگاه‌های گوناگونی برای لیزر کردن استفاده شود. برخی از بخش‌های بدن شما ممکن است به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند تا بطور کامل از فولیکول‌های مو پاک شوند و این موضوع فرآیندی کاملاً طبیعی می‌باشد. به ‌همین دلیل شما نباید هیچ‌گونه نگرانی در رابطه با از بین رفتن بخشی از موهای بدن خودتان و از بین نرفتن بخش دیگر داشته باشید. 

آیا رنگ پوست بر روی لیزر موهای زائد تأثیرگذار می‌باشد؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش ‌آمده باشد که در این رابطه باید بگوییم بله، تاثیر نوع پوست بر لیزر موهای زائد ثابت شده است و در برخی شرایط بر روی برخی از پوست‌ها لیزر سریع‌تر و بصورت عمیق‌تری تاثیر خودش را نشان می‌دهد. افرادی که معمولاً پوست‌هایی با تناژ رنگ روشن و موهایی با تناژ رنگ تیره دارند می‌توانند بیشتر از تاثیر لیزر موهای زائد بهره ببرند و افرادی که دارای پوست‌های تیره می‌باشند نمی‌توانند به ‌خوبی افرادی که دارای پوست روشن هستند از لیزر موهای زائد بدن خودشان بهره ببرند. اما به‌ هر حال دستگاه‌های گوناگون و متفاوتی وجود دارند که می‌توانند به این افراد کمک کنند تا سریع‌تر از شر موهای زائد بدن خودشان خلاص شوند. 

نتیجه لیزر بر روی انواع رنگ و جنس مو به چه صورت است؟

علاوه ‌بر رنگ پوست، رنگ مو نیز می‌تواند تاثیر زیادی روی نتیجه لیزر داشته باشد. پیش‌تر گفته شد که موهایی که تیره‌تر هستند می‌توانند سریع‌تر با دستگاه لیزر از بین بروند. این ‌موضوع به این دلیل است که رنگ تیره راحت‌تر طیف امواج لیزر را جذب می‌کند و سریع‌تر آن‌ها را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند که همین موضوع می‌تواند باعث شود که موهای زائد سریع‌تر از بین بروند. در کنار از بین رفتن سریع موهای زائد به رنگ تیره، رنگ موهایی مانند خاکستری، بلوند، سفید و بور به ‌خوبی نور و انرژی لیزر را دریافت نمی‌کنند که همین موضوع می‌تواند باعث شود که افرادی که دارای موهای زائد با این رنگ هستند به جلسات بیشتری برای از بین بردن موهای زائد خودشان نیاز داشته باشند. همچنین، موهای نازک نیز دیرتر از موهای ضخیم در برابر لیزر از خود واکنش نشان می‌دهد. پس بهترین مو برای لیزر شدن موهای ضخیم با رنگ تیره و بدترین مو برای لیزر شدن موهای نازک با رنگ روشن می‌باشد. اما امروزه دستگاه‌های پیشرفته‌ای ساخته شده‌اند که می‌توانند به این‌ گونه افراد برای از بین بردن موهای زائد خود کمک کنند. 

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 • قدرت نفوذ بالا
  یکی از ویژگی‌های بهترین دستگاه لیزر موهای زائد، قابلیت نفوذ بالا دستگاه می‌باشد. یعنی هر فرد بطور طبیعی ممکن است در بدن خود، چند تار موی ضخیم داشته باشد. اگر دستگاه مد نظر از قابلیت قدرت نفوذ بالا بهره‌مند باشد، به راحتی موهای زائد ضخیم را از بین می‌برد. 
 • بدون درد و سوختگی
  این نکته که ممکن است لیزر موهای زائد دردناک باشد یا سوختگی بر روی بدن شما ایجاد شود، کاملاً صحیح می‌باشد. زیرا در گذشته دستگاه‌هایی وجود داشت که از تکنولوژی‌های امروزی بهره‌مند نبودند و درد و سوختگی به همراه داشتند. اما امروزه با وجود دستگاه‌های پیشرفته و به روز که جزء بهترین دستگاه‌های لیزر موهای بدن محسوب می‌شوند، احتمال رخداد این مسئله به حداقل رسیده است. 
 • سرعت بالا
  دستگاه‌های به روز و پیشرفته امروزی، به طبع سرعت بالایی دارند و کار لیزر (حتی فول بادی) از لحاظ مدت زمان انجام به کمترین حالت ممکن رسیده و همچنین دیگر نیازی به جلسات طولانی و اضاف و یا شارژهای پی در پی نیست. 
 • یکنواختی لیزر
  دیگر نگران این موضوع نباشید که شاید قسمتی از بدن شما دارای موهای زائد کمی باشد چرا که بهترین دستگاه لیزر امروزی، موهای ناخواسته بدن شما را کاملاً صاف و یکنواخت از بین می‌برد. 
 • جوانسازی پوست
  بر خلاف دستگاه‌های قدیمی که وقتی افراد موهای زائد بدن خود را لیزر می‌کردند دچار خشکی پوست می‌شدند، دستگاه‌های جدید و پیشرفته امروزی دیگر چنین مشکلاتی نداشته و حتی خاصیت جوانسازی پوست را نیز دارند. 
 • پوشش تمامی انواع پوست و مو 
  همیشه مسئله اصلی برای لیزر موهای زائد، رنگ‌های مختلف پوست و مو افراد بوده است که دستگاه‌های نوین این مشکل را حل کرده و تمامی انواع پوست و مو را تحت پوشش قرار می‌دهند و با آن‌ها سازگار می‌باشند.

دستگاه تیتانیوم تک هندپیس 2022 چیست و چه مزایایی دارد؟

این دستگاه لیزر دارای طول‌موج‌های متفاوت در یک هندپیس برای هر نوع پوست و مو می‌باشد و به مراتب از سطح ایمنی و تأثیرگذاری درمان بسیار بالا برخودار است. هر کدام از طول‌موج‌ها برای نفوذ به عمق مشخصی از بافت پوست مناسب است و فولیکول مو، در هر عمقی از پوست را از بین می‌برد. احتمال بروز هرگونه سوختگی و دیگر خطرات با استفاده از این دستگاه لیزر، به حداقل ممکن رسیده است.  

 • مناسب برای تمامی انواع پوست‌ها
  دستگاه لیزر تیتانیوم 2022 به دلیل داشتن طول‌موج بلند 1064 نانومتری، برای از بین بردن موهای زائد افراد برای تمامی انواع پوست حتی پوست برنزه کاملاً مناسب است. در واقع، طول موج لیزر Nd:Yag، به خوبی از لایه‌های سطحی پوست عبور کرده و بدون انحراف، مستقیماً به عمق پوست نفوذ می‌کند و فولیکول‌های مو را از بین می‌برد. به همین دلیل، استفاده از دستگاه لیزر تیتانیوم، برای انواع پوست‌ها حتی پوست‌های برنزه مناسب است و خطر سوختگی لایه سطحی پوست در این افراد را به صفر نزدیک می کند.
 • دارای تکنولوژی In Motion 
  در این دستگاه تکنولوژی In Motion که یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا است بکار گرفته شده است. وجود این تکنولوژی منحصربه‌فرد در دستگاه لیزر تیتانیوم، احتمال بروز هایپرپیگمنتیشن (Hyperpigmentation) را بسیار کم کرده است. 
 • دارای سیستم خنک‌کننده قوی TEC
  در دستگاه لیزر تیتانیوم 2022، یکی از بروزترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های کنترل دما و خنک‌کنندگی، استفاده شده است. بهره‌گیری از تکنولوژی TEC باعث خنک شدن سطح پوست و در نتیجه کاهش سوزش و درد، در طول درمان می‌شود و با حفظ دمای لایه‌های مختلف پوست، در روند درمان هیچ‌گونه اختلالی ایجاد نمی‌کند. فناوری استثنایی خنک‌کنندگی بکاررفته در لیزرهای پلاتینیوم و سوپرانو آیس (Sopranoice) در دستگاه لیزر تیتانیوم سوپرانو به آیس پلاس (ICE Plus) ارتقاء یافته است. این سیستم از پیشرفته‌ترین سیستم‌های خنک‌کنندگی به شمار می‌آید که از ادغام TEC و فناوری‌های خنک‌کنندگی اینورتر تشکیل شده است. 
 • دارا بودن سری‌های (اپلیکاتور) متفاوت و قابل تعویض
  دستگاه لیزر تیتانیوم 2022، دارای اپلیکاتور‌های متنوع و قابل تعویض است. برای نمونه، اپلیکاتورهای مورد استفاده برای لیزر موهای زائد در نواحی تناسلی، قابل تعویض و یکبار مصرف هستند؛ به همین دلیل احتمال انتقال آلودگی و بیماری، به صفر می‌رسد.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد و فاصله بین آن‌ها به چه صورت است؟

این موضوع بدیهی است که میزان حجم موها و سرعت رشد موهای هر فرد با دیگری متفاوت است که هیچگاه تمامی موهای زائد با یک جلسه لیزر از بین نخواهد رفت و برای رهایی از شر موهای زائد در هر ناحیه مشخص، لازم است که چندین جلسه لیزر درمانی، متناسب با چرخه رشد موهای شما برنامه‌ریزی گردد تا تمامی فولیکول‌های موهای ناخواسته شما تحت تاثیر اشعه‌ی لیزر قرار بگیرند و برای همیشه غیر فعال گردند. درباره این چرخه رشد موها، بایستی در یک جلسه مشاوره پوست اولیه به شما توضیح داده شود. به همین دلیل تعداد و فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد مورد نیاز برای هر فرد با دیگری متفاوت می‌باشد؛ چون جنس پوست و موی افراد یکسان نیست. اما بطور کلی، بسته به اندازه ناحیه، حجم و نوع موهای بدن برای اکثر افراد 6 الی 10 جلسه لیزر با فاصله زمانی 4 هفته نیاز است تا به نتیجه دلخواه خود و رضایت نسبی برسید. 

آیا می‌توان موهای نازک (کُرکی) را با لیزر از بین برد؟

اغلب اوقات از بین بردن موهای کرکی صورت و بدن بسیار دشوار است. فاکتورهای متنوعی همانند وراثت، ژنتیک، اختلالات هورمونی و تیروئیدی دلیل رشد موهای کرکی بر پوست بدن هستند. موهای کرکی روی صورت یا مناطق دیگر بدن مانند شکم، سینه یا کمر که طبیعی نیست را نمی‌توان به راحتی با لیزر موهای زائد از بین برد، بلکه نیازمند صبر و جلسات درمان بیشتری می‌باشد. نکته بسیار مهم قبل از انجام لیزر موهای کرکی این می‌باشد که حتماً آزمایشات مربوطه را قبل از شروع جلسات در یک آزمایشگاه معتبر انجام دهید. اگر مشکلی هم وجود داشته باشد، همین که تحت درمان دارویی و زیر نظر پزشک باشند می‌توانند لیزر موهای صورت را آغاز کنند.

چه کسانی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند؟

حتماً توجه داشته باشید که قبل از لیزر موهای زائد در صورتی که شرایط زیر را دارید، به متخصص پوست خود اطلاع دهید. زیرا ممکن است انجام لیزر موهای زائد برای شما منع داشته باشد : 

 • اختلالات هورمونی 
 • بارداری، شیردهی و دوره پس از زایمان 
 • ضایعه‌های پوستی مانند زخم‌‌های عفونی، سوختگی، آکنه، و غیره 
 • داروهای خاص مانند آکوتان، داروهای کنترل هورمونی تیروئید، ماینوکسیدیل، و داروهای حاوی ترکیبات طلا 
 • بیماری‌های خاص از جمله بیماری‌های پوستی، تیروئید، سرطان (در حال انجام شیمی درمانی یا اشعه درمانی) و غیره 

بهترین زمان برای انجام لیزر موهای زائد چه موقع می‌باشد؟

اگر شما از رشد کردن موهای زائد روی بدن خودتان بیزار هستید و می‌خواهید که در اسرع وقت آن‌ها را از بین ببرید، می‌توانید با استفاده از خدمات لیزر موهای زائد به ‌راحتی و بدون هیچ ‌گونه مشکلی از شر مو های زائد بدن خود خلاص شوید. هر فردی که به سن بلوغ رسیده باشد و موهای زائد بطور کامل روی پوست نمایان است، صلاحیت و قابلیت این را دارد که از خدمات لیزر موهای زائد بهره ببرد. اما اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که لیزر را در سن بلوغ انجام ندهید و تا 18 سالگی صبور بمانید. دلیل چنین توصیه‌ای این است که در سن بلوغ همچنان هورمون‌های دخترها و پسرها ثبات ندارند و در صورت انجام لیزر درمانی احتمال برگشت مو بعد از لیزر وجود دارد. پس بهترین زمان برای لیزر موهای زائد از سن 18 سالگی به بعد است اما پیش از سفید شدن موهای بدن!! به دلیل اینکه موهای سفید بسیار سخت‌تر به لیزر پاسخ می‌دهند و نیازمند جلسات درمانی بیشتر است. 

عوارض یا خطرات احتمالی لیزر موهای زائد چیست؟

ممکن است برخی از شما نگران بروز عوارض یا خطرات احتمالی لیزر موهای زائد نظیر ناباروری، سرطان، سقط جنین و غیره باشید که شایعه می‌باشند و به ندرت رخ می‌دهد. این چنین عوارض تنها زمانی ممکن است بروز ‌دهند که متقاضیان به مراکز غیر معتبر و مکان‌هایی همانند آرایشگاه‌ها و اپراتورهای بی‌تجربه مراجعه نمایند. در این صورت خطرات لیزر موهای زائد احتمال دارد در کمین آن‌ها باشد. لذا عوارض لیزر موهای زائد بدن بسیار کم و خفیف می‌باشد اما اگر شما دارای شرایط خاصی باشید ممکن است که لیزر باعث تحریک پوست شما شود و همین موضوع می‌تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. به‌ همین دلیل بهتر است که قبل‌ از انجام لیزر، با متخصص پوست در این زمینه مشورت نمایید و یا اگر بیماری خاصی دارید و یا داروی خاصی مصرف می‌کنید حتماً با پزشک متخصص خودتان در این زمینه نیز صحبت نمایید تا مطمئن شوید که لیزر برای سلامت بدن شما مخرب نمی‌باشد و باعث بیشتر شدن موهای زائد شما نخواهد شد. 

این موضوع که احتمال بروز مضرات لیزر بدن برای شما چقدر است، به ویژگی‌هایی همچون نوع دستگاه مورد استفاده کلینیک لیزر، مهارت تکنسین لیزر درمانی و طیف رنگی پوست شما بستگی دارد. افرادی که پوست تیره‌تری دارند، احتمال بروز مضرات لیزر بدن بر پوست آن‌ها بیشتر می‌باشد؛ زیرا این افراد، ملانین بیشتری در پوست خود دارند و اگر اپراتور ماهر نباشد، این موضوع احتمال سوختگی را بیشتر می‌کند. موارد دیگری که ممکن است سبب افزایش احتمال بروز عوارض لیزر موهای زائد شوند، شامل قیمت لیزر کل بدن فوق ارزان، طول موج لیزر، مدت زمان تابش، اندازه‌ی نقطه‌ی تابش و استفاده‌ی نامناسب از تکنیک‌های خنک‌سازی پوست می‌باشند که کاملاً وابسته به میزان تجربه و مهارت تکنسین لیزر درمانی است. در ادامه بطور کامل درباره عوارض لیزر موهای زائد توضیح داده شده است : 

 • تحریک و قرمزی پوست
  در صورت ماهر نبودن تکنسین لیزر ممکن است کمی علائم تحریک پوست در مدت زمان کوتاهی بعد از پایان لیزر بروز دهد که معمولاً این علائم تا چند ساعت بعد از لیزر درمانی کاهش پیدا کرده و کاملاً رفع می‌شوند. 
 • پوسته پوسته شدن
  ممکن است پوسته پوسته شدن پوست بدن یک مسئله جزئی به نظر آید، اما ممکن است برای متقاضی ناخوشایند باشد. اپراتور دستگاه لیزر باید آگاه باشد و پیش از شروع به انجام کار، حساس بودن پوست فرد را بررسی نماید و درجه تابش دستگاه را با میزان مناسبی برای فرد تنظیم نماید. 
 • اسکار یا جای زخم 
  در موارد کمی پس از انجام لیزر درمانی برای مو، زخم‌هایی بوجود می‌آیند که دلیل بروز این عارضه، استفاده نامناسب از دستگاه لیزر توسط اپراتور کلینیک می‌باشد. 
 • جوش و آکنه
  ممکن است خطر ایجاد آکنه به ویژه در پوست نواحی پشت، زیر بازو، و ناحیه تناسلی در کمین متقاضی باشد. به منظور پیشگیری از چنین عارضه‌ای احتمال دارد که متخصص زیبایی، استفاده از کرم‌های ویژه‌ای را برای مراقبت‌ بهتر بعد از لیزر پیشنهاد نماید. 
 • هایپرتریکوز یا پرموئی
  دلیل عمده تحریک رشد موها و پرموئی بعد از لیزر، استفاده نادرست از دستگاه لیزر توسط تکنسین است. به همین علت لیزر موهای نازک و ظریف اصلاً پیشنهاد نمی‌شود و به پیدا کردن یک کلینیک زیبایی معتبر در این زمینه بسیار تاکید می‌شود. 
 • تغییر رنگ پوست
  در برخی از افراد ممکن است در نواحی متعددی از بدنشان، پوست آن‌ها کمی تغییر رنگ بدهد و اگر پوست تیره‌ای دارند لک‌های سفید و اگر پوست روشنی دارند، لک‌های تیره بر پوست آنان ایجاد شود. گاهی اوقات، رفع شدن کامل این تغییر رنگ پوست حدود ۳ ماه و حتی در موارد نادری ۶ الی ۸ ماه طول می‌کشد. 
 • آسیب دیدگی چشم
  برای جلوگیری از این عارضه و مراقبت از چشم‌ها، اغلب کلینیک‌های معتبر از عینک مخصوص برای مراجعه کننده استفاده می‌کنند. اشعه لیزر برای چشم‌ها مضر است و در بلند مدت احتمال دارد تاثیرات مخربی داشته باشد. 
 • خطر عفونت جلدی
  بعد از اتمام حلسات لیزر ممکن است نواحی مختلف پوست در وضعیت حساسی از نظر احتمال بروز عفونت‌های میکروبی پوست به ویژه عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی قرار بگیرند. برای جلوگیری از این عارضه سعی کنید که کلینیک معتبری را برای انجام لیزر درمانی انتخاب کنید، مرکز منتخب باید از لحاظ بهداشت محیط، اعتبار متخصصین و غیره بهترین باشد. 
 • سوختگی و تاول زدن پوست
  سوختگی ناشی از لیزر بدن ممکن است به 3 نوع مختلف ایجاد شوند که نوع اول سوختگی خفیف است که خیلی حائز اهمیت نخواهد بود و به مرور رفع می‌شود که علت آن اغلب انتخاب غلط دستگاه لیزر و نابلدی اپراتور رخ می‌دهد. دو نوع سوختگی دیگر شدیدتر هستند و احتمال دارد به تاول زدن پوست، دلمه زدن و حتی زخم‌های اسکار ناخوشایند منجر شوند. پس به یاد داشته باشید، هنگامی که در پوست خود احساس گرما و حرارت بیش از حد دارید که همراه با درد شدیدی است، لازم است که فوراً به تکنسین زیبایی خود اطلاع دهید. 
 • خطر سرطان در لیزر موهای زائد
  عوارض لیزر درمانی در بروز سرطان پوست، به هیچ وجه اثبات شده نیست. حتی در برخی موارد از این روش به منطور درمان برخی از ضایعات اولیه سرطان پوست، توسط پزشکان استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

 • شوینده و پاک کننده
 • لباس
درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه